Information about cost sharing, please click here

Elektrik gideri nasıl pay edilir? Elektrik paylaşımı nasıl yapılır? Elektrik gideri dairelere nasıl dağıtılır? Elektrik paylaşımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Elektrik giderlerinin paylaşımı için mevzuat bulunmamaktadır. Bu nedenle elektrik giderlerinin paylaşımı bağımsız bölümlerin tüketimlerine göre yapılmaktadır.

Buna göre, binalara tedarikçi firma tarafından kesilen elektrik faturası toplamı, bina toplam tüketimine (kwh) bölünerek, elektrik birim fiyatı elde edilmekte, dairelerin tüketimi ile elektrik birim fiyatı çarpılarak dairelere düşen elektrik gideri hesaplanmaktadır.

Elektrik giderinin dağıtımını bir örnek ile açıklayalım. 

Bina Elektrik faturası: 10.000 TL (Tedarikçi firma tarafından kesilen elektrik faturası)
Bina tüketimi: 10.989 kwh (Dairelerin elektrik sayaçları okunarak toplam tüketim elde edilir)
Elektrik birim fiyatı: 10.000 TL / 10.989 kwh = 0,9100 TL / kwh

Daire tüketimi 150 kwh ise, 0,91 x 150 = 136,50 TL elektrik gideri hesaplanır.

Elektrik giderlerinin dağıtımında, bazı site/apt yönetimleri, tedarikçi firmanın birim fiyatı ile elektrik giderlerinin dağıtılmasını, kalan tutarın bina bütçesinden karşılanması yönünde karar alabilmektedir. Elektrik giderlerinin dağıtımında yönetmelik vb. mevzuat bulunmadığından, Site/Apt yönetimlerinin alacağı karar doğrultusunda elektrik giderleri pay edilmektedir.

--------

Enerjist, İstanbul ve Kocaeli illerinde yetkili ve teknik personelleriyle, elektrik sayaçlarınızı okuyarak pay etmektedir. Sayaç okuma hizmetlerimiz için bize ulaşabilirsiniz. 

Su sayacı okuma, elektrik sayacı okuma, ısı sayacı okuma, sayaç okuma, istanbul sayaç okuma firmaları, istanbul anadolu sayaç okuma, istanbul avrupa sayaç okuma, gider paylaşımı, gider bildirimi düzenleme, gider mevzuatı, ısınma yönetmeliği, ısınma gideri paylaşımı, sıcak su paylaşımı, soğuk su paylaşımı, elektrik paylaşımı vb birçok bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.