Information about cost sharing, please click here

Gider Bildirimi

 • 1 Site Kodu
  Siteniz için sistemimizin verdiği site kodunu gösterir. Bu kod veya 2 numaralı daire kodunuzu destek hizmetlerimizden yararlanırken personelimize iletmeniz sizlere daha hızlı yardımcı olmamızı sağlar.
 • 2 Daire Kodu
  Daire kodu olarak yer alan 6 haneli sayıdır. Bu kod size özeldir ve aynı zamanda sisteme giriş kodunuzdur. Online işlemler web sayfamızdan ya da mobil uygulamamızdan sistemimize girerken bu kodu girmeniz gerekir. Şifrenizi almadıysanız bizimle veya site yönetiminizle irtibata geçebilirsiniz.
 • 3 Isınma Verileri
  Toplam Yakıt Gideri: Binanıza gelen gaz faturasından, suyun ısınması için tüketilen gaz tutarının düşülmüş halidir.
  Sabit Gider %30: İlgili mevzuata göre metrekare bazında tüm bağımsız bölümlere pay edilen toplam tutarı ifade eder.
  Isınma Gider %70: İlgili mevzuata göre tüketim bazında tüm bağımsız bölümlere pay edilen tutarı ifade eder.
  Toplam Okunan Değer: Binadaki bağımsız bölümlerin ısınma tüketimlerinin kwh cinsinden toplamını ifade eder.
  Sabit Gider Birim Fiyatı: Sabit Gider tutarı / Bina toplam m2 hesaplamasını gösterir. Metrekare başına düşen ortak giderin birim fiyatıdır. Dairenizin metrekaresi ile çarpılarak dairenize ait sabit gider çıkarılır.
  Isınma Gider Birim Fiyatı: Isınma Gider tutarı / Toplam Okunan Değer hesaplamasını gösterir. Kwh başına düşen ısınma giderinin birim fiyatıdır. Dairenizin ısı sayacından alınan tüketim ile çarpılarak dairenize ait ısınma gideri çıkarılır.

  Isınma Sayacı Verileri
  Bu alanda yer alan veriler ısı sayacınızdan alınan verileri ifade etmektedir. İlk endeks, son endeks ve tüketim bilgileri sayaçlarınızdan alınarak ısınma gideriniz hesaplanır.
 • 4 Sıcak Su Verileri
  Sıcak Su Fatura Tutarı: Sıcak su kullanım tutarı ile gaz kullanım tutarının toplamını ifade eder.
  Sıcak Su Kullanım Tutarı: Dairelerin tükettiği toplam suyun tutarını ifade eder
  Doğalgaz Kullanım Tutarı: Suyun ısıtılması için tüm daireler için harcanan gaz tutarını ifade eder.
  Sıcak Su Birim Fiyatı: Tüketilen suyun birim fiyatını ifade eder. Bu birim fiyat toplam sıcak su kullanım tutarı/bina toplam tüketimi hesaplaması sonucu bulunur.
  Doğalgaz Birim Fiyatı: 1 m3 suyun ısıtılması için gerekli olan gaz tutarının birim fiyatını ifade eder.
  Bina Toplam Tüketimi: Tüm dairelerin ilgili dönemde toplam sıcak su tüketimini ifade eder.

  Sıcak Su Sayacı Verileri
  Bu alanda yer alan veriler sıcak su sayacınızdan alınan verileri ifade etmektedir. İlk endeks, son endeks ve tüketim bilgileri sayaçlarınızdan alınarak sıcak su gideriniz hesaplanır.
  Sayaç verileri içinde gaz tüketim olarak görülen değer sayaç tüketimi x doğalgaz birim fiyatını hesaplar. Su tüketimi olarak görülen değer ise sayaç tüketimi x Sıcak su birim fiyatını hesaplar.
 • 5 Soğuk Su Verileri
  Soğuk Su Fatura Tutarı: Dairelerin soğuk su tüketimlerinin tutar cinsinden ifadesidir.
  Soğuk Su Birim Fiyatı: Tüketilen soğuk suyun birim fiyatını ifade eder. Bu birim fiyat toplam soğuk su fatura tutarı / bina toplam tüketimi hesaplaması sonucu bulunur.
  Bina Toplam Tüketimi: Tüm dairelerin ilgili dönemde toplam soğuk su tüketimini ifade eder.

  Soğuk Su Sayacı Verileri
  Bu alanda yer alan veriler sıcak su sayacınızdan alınan verileri ifade etmektedir. İlk endeks, son endeks ve tüketim bilgileri sayaçlarınızdan alınarak soğuk su gideriniz hesaplanır. Dairenin tüketimi ile birim fiyatı çarpılarak daire için soğuk su kullanım tutarı bulunur.
 • 6 Ödeme Tutarları
  Bu alan yapılan hesaplamalar sonucunda çıkan giderlerin özet tablosudur.
  Faturalandırma Hizmet Bed: Site/apartman yönetimi ile şirketimiz arasında yapılan sözleşme gereği, sayaç okuma ve gider paylaşımlarının düzenlenmesi işlemleri için şirketimize ödenen birim hizmet bedelini ifade eder.
  Ortak Bina Gideri: Site/Apartman yönetiminiz tarafından bize bildirilen aidat, kazan bakım, elektrik bakım vb işler için tüm dairelere yansıtılan ortak gideri ifade eder.
  Ek Ödemeler: Site/apartmanda görevli olarak çalışanlara tüketim çıkarılmaması konusunda bize yapılan bilgilendirme ile görevlinin yaptığı tüketimler tüm dairelere pay edilir. Bu paylama genellikle Ek Ödemeler kısmında gösterilir.
  Son Ödeme Tarihi: Site/apartman yönetiminize gider bildirim toplamının ödenmesi gereken son tarihi ifade eder. Ödemeler ile ilgili tüm hususların site/apartman yönetiminiz ile görüşülmesi gerekmektedir. Şirketimiz site/apartman için gelen enerji faturalarını paylaştırmakla mükelleftir. Ödeme/tahsilat vb. konularda yetkili değildir.